Doğasıya Gezgin
İnsanların çoğu hayatları boyunca bir yerlere gelebilmek için çalışır, ben ise gidebilmek için...
Fas
Sahra Çölü
Norveç
Preikestolen
food-nature-autumn-nuts
Seyahatlerim

Yunanistan (Schengen) Vizesi

20.12.2017 00:46:45


   Merhaba Avrupa’ya gidebilemek için schengen vizesine muhtaç Türk halkı!

 

  Bu yazımda turistik seyahat için shengen bölgesinde bulunan herhangi bir ülkeye yalnızca Yunanistan’dan aldığımız vizeyle nasıl girilebileceğini anlatacağım.


Sürekli  ‘Ya ben Yunan’dan vize aldım ama İspanya’dan girebilir miyim?’ minvalinde sorular sorulur. Evet yüreği seyahat aşkıyla yanan güzel arkadaşım, Yunanistan’dan alınan vize ile shengen bölgesindeki bütün ülkelere -ilk giriş Yunanistan olmaksızın- girebilirsiniz. İçiniz rahat olsun :)


Peki Schengen vizesi için neden Yunanistan?


Sebebi İtalya Konsolosluğu’nun artık eskisi kadar kolay vize vermemesi ve  son zamanlarda red oranlarının artması.


Yunanistan ise ekonomik sıkıntılarından dolayı ülkesine turist çekmeye çalışan bir ülke. E haliyle siz otel/uçak rezervasyonu yapıp bak Yunan kardeş bunlar benim kapı gibi evraklarım, üstüne üstlük işim-gücüm veya öğrenciliğim de var. Bana bi’yardım et hele dediğiniz zaman size mis gibi seyahat süreniz boyunca geçerli vize veriyor. Ben ilk Yunanistan vizemi 3 ay multi almıştım.


 Gerekli Evraklar


 • Başvuru Formu (Ankara için: https://goo.gl/pp8MUC)

 • Pasaport

 • Pasaportun resimli sayfasının ve işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri (renkli)

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

 • 2 adet biyometrik fotoğraf (3,5 cm x 4,5 cm)

 • Seyahat Sağlık Sigortasının orijinali (kopyasını da isteyim seyahat esnasında yanınızda taşıyınız.)

 • Yurda giriş ve çıkış belgesi (e-devlet)

 • Uçak rezervasyonu

 • Otel rezervasyonu

 • Mezuniyet belgesi

 • Öğrenci belgesi (güncel)

 • Banka hesap hareketleri (son 3 aylık, imza sirküleri ile birlikte)

 • Seyahat amacını belirten dilekçe

 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (e-devletten, tüm aile bireylerinin bilgileri de olan, açık adres bilgilerinizin ‘Yerleşim Yeri’ ibaresinin yanında görüldüğü.) E-devlet bu belgeyi açık adres göstererek çıkartmayabiliyor. Bu durumla karşılaşırsanız vize merkezinden geri dönmemek adına ayrı olarak adresinizin bulunduğu belgeyi de e-devletteki Nüfus Müdürlüğü kısmından çıkarmalısınız.
Öğrenciler için gerekli belgeler:


 • Yeni tarihli öğrenci belgesi, öğrenim zamanı gidiliyor ise okuldan izin yazısı (orijinal)

 • Sponsorun bütün evrakları (sponsor kendisi başvuru yapıyor gibi)

-Sponsordan masrafların kendisi tarafından karşılanacağını belirten dilekçe

-Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. (sponsor olarak öncelikle ebeveynlerin, daha sonra diğer birinci derece yakınların evrakları istenir; eğer bu kişilere ait herhangi bir evrak sunulamıyorsa farklı bir kişinin sponsorluğu kabul edilebilir-yakınlık varsa nüfus kayıt örneği ile belgelenmelidir)


Şirket Evrakları


 • Son 3 aylık maaş bordrosu

 • Detaylı hizmet dökümü (e-devletten barkodlu)

 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış kişinin pozisyonu, işe başlama tarihi, maaşı, izinli olduğu süreyi ve işe devam edeceğini belirten dilekçe

 • Çalıştığı işyerinin güncel Ticaret Odası Kaydı, Sicil Gazetesi Kopyası, Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Faaliyet Belgesi (Bütün işyeri evraklarının son 6 ay içinde alınmış olması gerekmektedir) Sözleşmeli çalışan ise: Belirtilen evraklara ek olarak sözleşme fotokopisi gerekmektedir.


 

İşe yeni başlanması durumunda, daha önceki işyerinize ait bilgiler ve maaş bordroları ek olarak sunulabilir.Yunanistan (Schengen) Vizesi için Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


1) Gerekli bütün evraklarınız tam olması, hatta varsa fazla fazla evrak göstermek.


-Özellikle otel ve uçak rezervasonlarınız tam olmalıdır. Otel rezervasyonunun vize sonucu çıkana kadar hiçbir ücret ödemeden nasıl yapıldığına dair yazıya buradan ulaşabilirsiniz.


-Seyahat sağllık sigortanızı talep ettiğiniz vize süresini göze alarak yaptırmak. Şayet 1 senelik bir vize talebine dair dilekçe verirseniz 1 senelik seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız.


-Fazla evrak gösterme olayına örnek verecek olursak; çalıştığınız şirketin evraklarının yanında varsa Mezuniyet Belgesi veya Öğrenci Belgesi de gösterebilirsiniz. Başka evraklar da gösterebilirsiniz.


-Banka hesabınızda yüksek meblağda bir para gösterilecekse vizeye başvuru tarihine yakın bankaya para yüklememek. Başvuru tarihinden en az 15 günde önce -mümkünse parça parça- yatırabilirsiniz. Yatırmanız gereken para miktarı istediğiniz vize süresine göre değişiklik gösterir. Örnek olarak 10 günlük bir seyahat için en az 2000₺ yatırabilirsiniz.


-Çalıştığınız şirketim yöneticisine imzalatacağınız yazı gibi diğer evrakların da örneğini aşağıdaki ‘Evraklar’ bölümünde bulabilirsiniz.


2) Daha önce farklı bir konsolosluktan shengen için red alma durumu

Böyle bir durumunuz varsa dikkat etmeniz gereken, daha doğrusu elinizden gelen ekstra bir şey yoktur. Vizeye başvurduğunuz konsolosluk daha önce red aldığınız ülkenin konsolosluğunu arayıp red sebebini ve evraklarını isteyecektir. Yalnızca vizenizin normal zamanından daha geç çıkabileceğini veya red konusunda riskli bir durum olduğunu göz önünde bulundurmanızı öneririm.


3) 90 gün kuralı

Hangi tarihler arasında vize alırsanız alın shengen bölgesinde yalnızca 90 gün kalabilirsiniz. Shengen bölgesinde daha fazla kalmak isterseniz shengen bölgesinin dışında bir ülkeye giriş yapıp tekrar shengen bölgesine geçerek 90 gününüzü yenileyebilirsiniz.


4) Öğrenciler için sponsorun birinci dereceden yakın kişi olması şiddetle tavsiye edilir.


5) Avrupa Birliği’ne bağlı olup Schengen Anlaşması’nın bir parçası olan ülkeler

Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, İtalya, Yunanistan, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre, Polonya, Slovenya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Malta, Estonya, Litvanya, Letonya ve Macaristan


5) Evrakları toparlamadan önce Vfs Global sitesinden randevu almayı unutmayınız. Randevu almadan Vfs Global’e giden kişiler sırayı epeyce beklemek durumunda kalabilir.


Vfs Global Yunanistan vizesi için yalnızca Ankara, Edirne, Antalya, Bodrum, Bursa, Gaziantep, İzmir, Marmaris’te hizmet vermektedir.


Başvuru sahipleri vizeleri sonuçlandığı zaman pasaportlarını başvuruda bulundukları Vize Başvuru Merkezinden teslim alabilir ya da kurye hizmetimizden faydalanabilirler.

http://www.vfsglobal.com/greece/turkey


Vize Ücreti(TR Vatandaşları için) BAĞLANTI VAR


Konsolosluk Vize Ücreti: 282₺

Vfs Global Servis Ücreti: 94₺

TOPLAM: 376₺


Multi vize nedir ve ne işe yarar?


Multi vize shengen bölgesinden farklı bir bölgeye geçtikten sonra tekrar shengen bölgesine girebilmenize yarayan bir vize tipidir. Başvuru formu doldururken ‘single veya multi’ seçeneklerinden multi vizeyi seçiniz.


Örnek vermek gerekirse; Polonya’ya çok yakın olan fakat shengen ülkesi olmayan Belarus (Beyaz Rusya)’ya girmek istiyorsunuz. Pek tabii girebilirsiniz fakat multi shengen vizeniz olmazsa Türkiye’ye Belarus’tan dönmek durumundasınız. Tekrar shengen üyesi Avrupa ülkelerinden hiçbirine giriş yapamazsınız (vize süreniz olsa bile)


Bir başka örnek ise; Türkiye’den otostop ile Avrupa’ya açılmak. Kapıkule sınır kapısından Bulgaristan’a girerseniz tek kullanımlık shengen girişinizi kullanmış olursunuz. Bulgaristan’dan sonra shengen bölgesinde gezmeye devam etmek için uçakla başka bir shengen ülkesine geçmeniz lazım. Eğer Bulgaristan’dan sonra Sırbistan’a geçerseniz Sırbistan shengen bölgesi olmadığı için tekrar shengen bölgesine geçemezsiniz. Vize gerektirmeyen herhangi bir Balkan ülkesinden ülkeye dönmek zorundasınız. Merak edenler için İpsala sınır kapısından Yunanistan’a girerseniz de bu durum bu şekilde. Ya Yunanistan’dan gemi veya uçak ile İtalya gibi başka bir shengen ülkesine geçeceksiniz ya da Makedonya veya Arnavutluk biri vize istemeyen bir Balkan ülkesine gidip ülkeye geri dönmek zorunda kalacaksınız.


 VFS GLOBAL ANKARA


Başvuru Saatleri: 08:30 - 12:00 ve 13:00-15:00 (Pazartesi-Cuma)


Pasaport Dağıtımı: 13:00-16:30 (Pazartesi-Cuma, resmi tatiller hariç)


Adres: Kavaklıdere Mah. Atatürk Bulvarı No 154 Çankaya / ANKARA


Randevu ve bilgi almak için:

Tel + 90 212 373 58 26

http://www.vfsglobal.com/greece/turkey


E-posta info.grtr@vfshelpline.com


Harita
YUNANİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİ - ANKARA


Adres: Kazım Özalp Mh. Ziaur Rahman Cd. No:9 Pk:06700 Çankaya/ankara, 06700, Turkey


Telefon ve E-mail: +90 312 448 03 87 / gremb.ank@mfa.gr

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİLİĞİ - ATİNA


Adres: Vassileos Gheorgiou B'11

10674 Athens, Greece


Telefon ve E-mail:+30 210 726 30 00/ embassy.athens@mfa.gov.tr

TAGS

19.12.2017 14:00:16

16.5.2018 21:14:59

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmadı. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz ?
Doğasıya Gezgin

İzci Lideri
Hiçbir yerli
Mütemadiyen kendini yollara vurup otostopun kendisine kazandırdıklarını paha biçemez.
Sokak aralarında pedallar.
Hayata analog bakar.

Adım Adım Dünya Turu
Kilometre
: -
Otostop
: -
Şehir
: 174
Ülke
: 32
EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
 
INSTAGRAM
 

 

Doğasıya Gezgin (@dogasiyagezgin)'in paylaştığı bir gönderi (Eyl 7, 2017 at 11:03öö PDT)

Ad

www.kampcity.com