Doğasıya Gezgin
İnsanların çoğu hayatları boyunca bir yerlere gelebilmek için çalışır, ben ise gidebilmek için...
Fas
Sahra Çölü
Norveç
Preikestolen
food-nature-autumn-nuts
Seyahatlerim

Kuzey'in Büyüleyici Ülkesi: Norveç

8.4.2017 15:54:04

 

1)      Paranızı Türkiye’de euro’ya çevirin. Oraya vardığınızda Norveç kronuna çevirirsiniz. Döviz bürosunda parayı çevirirken, biraz da tatlılıkla öğrenci olduğunuzu, komisyon kesmemesini rica ederseniz yardımcı oluyorlar

 

2)      Gezilecek yerler

 

Şehir: Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim, Bodo, Tromso, Narvik, Alesund.

 

Doğa: Lofoten Adaları(Reine, Kvalvika sahili, Ramberg, Ballstad) Flam, Voss, The Atlantic Ocean Road, Svalbard adası, Senje Adası, Nordkapp

 

Tırmanmak için dağlar: Trolltunga, Pulpit Rock(Preikestolen), Kjerag, Geiranger, Trollstigen, Ryten, Reinebringen, Svolvær geita, Henningsvær         

 

3)      Norveç’te otostop?

 

Norveç’te otostop ne çok  zor ne de çok kolay. Gitmek istediğiniz yere vaktiniz olduğu sürece gidersiniz orası da ayrı bir konu. Halkı ciddi anlamda yardımsever ve saygılı, tek sıkıntı olan durum ise ülkenin nüfusu 5 milyon ve yoldan az araba geçiyor.. Bu yüzden her geçen araç altın değerinde. Norveç halkı çok tedbirli ve kuralcıdır. Her şoföre gülümseyerek güven aşılamaya çalışın ve arabaların durabileceği otobüs duraklarında, yol ağızlarında, benzin istasyonlarında otostop çekin. Şoför arkadan araba geldiğini görüp zaten tek şerit olan yollarda duracak bir boşluk yoksa durmaktan vazgeçebiliyor. Şehirlerden çıkıp otostop noktalarını bulabilmek için Hitchwiki sitesi, çevrimdışı harita için de Maps.me candır. Gideceğiniz yeri kartona yazın ama yollarda karton değil çöp bulmanız bile biraz zor. O yüzden benzinliklerden rica edin, vereceklerdir. Küçük bir Norveç bayrağı da size +bonus verecektir.

Kuzeye gittikçe insanlar daha da sıcakkanlı oluyor fakat nüfus ve araba sayısı azalır. Size de akşamları bol bol kuzey ışıkları izlemek için vakit kalır. Hemen hemen Mo i Rana’dan sonrasında 1 günde 250-500 km arasında yol yapabileceksiniz. Otostop ile gezecekseniz buna göre hesap yapıp rota çıkarmanızda fayda var. Ben ülkenin güneyinden en kuzeyine kadar, 28 günde 3900 km yolu geze geze, dağlara tırmana tırmana bitirmiştim.

 

4)      Norveç’te dil?

 

7’den 70’e kadar neredeyse herkes ana dili gibi İngilizce konuşuyor ve telaffuzları çok güzel. İngiliççe yok mu? Karşınızda saygılı insanlar var, utanmadan çekinmeden beden dili kullanınız efendim. Seyahatte çare tü-ken-mez^^

 

5)      Çadır kurmak?

 

Ülkenin çok büyük bir çoğunluğu ormanlarla kaplı ve devlet bu ormanlara zarar vermediğiniz sürece çadır kurmanıza herhangi bir yasak getirmemiş. Ülkedeki şehirler aşırı derecede büyük olmadığı için bazen yürüme mesafesi kadar gidip küçük bir ağaçlık alan bulabilir, yol kenarına çadır atabilir veya şehrin içindeki bir parkta uyuyabilirsiniz. Neden bu kadar rahat söylüyorum? Çünkü dünyanın en güvenilir ülkesindesiniz ve belayı arasanız bile bulamayabilirsiniz. Ayrıca büyük şehirler haricindeki bütün kasabalarda evler müstakildir, çekinmeden kapılarını çalıp bahçelerine çadır atmak için rica ediniz. Genelde izin veriyorlar, hatta çok güzel dostluklar kuruyorsunuz.. 28 gün boyunca 6 gece duş ve kıyafetlerim için couchsurfingden bulduğum evlerde kaldım, geri kalan 22 günüm çadırda geçti

 

6)      Ülkede hangi hayvanları görebiliriz?


       Norveç’in her yerinde normal geyikleri yol kenarlarında görebilirsiniz. Eğer dünyanın en kuzey noktası olan Nordkapp’a gitmeye karar verdiyseniz, Narvik şehrinden itibaren kuzeye doğru gittikçe yol kenarlarında 500-600 civarında otlanan o harika ren geyiklerini görebilir, moose cinsi geyiklere denk gelebilir ve şanslıysanız yoldan karşıya geçişleriniz izleyebilirsiniz. Yine Kuzey Norveç’te bolca kartala denk gelebilir, küçük bir ihtimal de olsa Atlantik okyanusunda balina görebilirsiniz.

 

 

 

7)      Kuzey ışıkları? Aurora Borealis

 

Şehirler?

Tromso, The North Cape, Vesteralen, Lofoten Adaları, Narvik, Svalbard, Lyngenfjord, Trondheim kuzey ışıklarını seyredebileceğiniz belli başlı şehirler.

Zamanı?

Eylül-Nisan arası. En çok görme ihtimalinizin olduğu aylar ise, Ekim ve Mart ayları.

 Taktikler?

Telefonunuza en çok kullanılan kuzey ışıkları programınlarından 2-3 tane indirin. Hava durumunu, kuzey ışığı çıkma olasılığını ve havadaki bulut oranını her gün kontrol edin. Eğer kuzey kısımdaysanız ve bulut açısından şanslıysanız, yani hava açıksa büyük ihtimalle denk gelirsiniz J Işıkları beklerken şehrin yansıtıcı ışıklarından uzakta olmak, mümkünse karanlık bir orman içinde beklemek büyük bir artı olacaktır. Otostop çekerken de şehirden biraz çıkıp kontrol edin, bazen kafanızın üzerinde ışıklar dans ederken sokak ışıkları yüzünden farketmeyebiliyorsunuz..

 

 

8)      Araba kiralayanlar da çok oluyor. Bu konuda aklınızda olsun, bütün benzin istasyonlarında benzin fiyatları haftasonuna doğru ucuzlar, Pazartesi sabahı saat 11.00’da tekrar eski fiyatını alır. Hemen hemen litre başına 5 kron oynuyor.

 

 

9)      Ucuz marketler?

 

Ki-wi, Rema1000 en ucuz marketlerden. Konserve ve ton balığının da en ucuzu Coop marketlerde oluyor. 1 tl gibi fiyatlara ton balığı konservesi bulabiliyorsunuz.. En ucuz ton balığı markası Eldorado-Tunfisk. Hem ucuz hem de efsane domates salçalı bi tonbalığı var ki onun da markası: ‘Stabbur-Makrell’ Norveç’te hem öğrencilerin hem de benim favorimdi.       

 

Norveç’te neredeyse hiç para harcamadan karnını doyurmak mümkün mü? Mümkün.


Bu olaya ‘dumpster diving’ deniliyor.

Bütün İskandinav ülkelerindeki büyük marketlerde tarihi geçmiş, son kullanma tarihine az kalmış veya ambalajında sıkıntı olmuş gıda ürünleri paketli şekilde, temiz çöp torbalarında çöp kutusuna bırakılıyor. İhtiyacı olan çoğunlukla öğrenci kesmi de her akşam market kapandıktan sonra ellerinde fenerler ve eldivenlerle bu çöp kutularından ihtiyaçlarını gideriyorlar. Her gün ekmek bulmak mümkün. Aklınıza gelmeyecek kalitede yiyecekleri bulabiliyorsunuz. Meyve, et, ekmek, içecek, sebze, tavuk… Halk, böyle bir uygulamaya aşina olduğu için kesinlikle yadırganmıyorsunuz, bütün öğünlerinizi bu şekilde giderebilirsiniz çekinmenize gerek yok.

 Cumartesi akşamları vurgun günüdür unutmayın! Bu arada giderken yanınızda kafa feneri ve bulabilirseniz latex eldiven götürün..
0,5lt'lik su 7-8TL civarında ama ülkedeki bütün çeşmelerden içiliyor. Ve gerçekten çok temiz suları var..
Norveç'te 28 günde cebimden 210€ para harcamıştım

10)Couchsurfing nasıl işliyor?

2-3 gün önceden kalmak istediğiniz şehirdeki hostlara hep aynı mesajı kopyala-yapıştır değil de, her birinin profilini inceleyerek özel istekler atarsanız şehirlerde couch bulabilirsiniz. Tek başımayken, 30 küsür referansım olan profilim ile bir şehirde 5-6 tane couch bulabiliyordum

 

Yine spesifik olarak başka sorularınız varsa elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım. Yola çıkmak için bahane üretmeyin, en pahalı ülkeyi bile gezmek için bir çözüm vardır. Siz inanın yeter :)

www.instagram.com/dogasiyagezgin

 

TAGS
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmadı. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz ?
Doğasıya Gezgin

İzci Lideri
Hiçbir yerli
Mütemadiyen kendini yollara vurup otostopun kendisine kazandırdıklarını paha biçemez.
Sokak aralarında pedallar.
Hayata analog bakar.

Adım Adım Dünya Turu
Kilometre
: -
Otostop
: -
Şehir
: 174
Ülke
: 32
EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
 
INSTAGRAM
 

 

Doğasıya Gezgin (@dogasiyagezgin)'in paylaştığı bir gönderi (Eyl 7, 2017 at 11:03öö PDT)

Ad

www.kampcity.com