Doğasıya Gezgin
İnsanların çoğu hayatları boyunca bir yerlere gelebilmek için çalışır, ben ise gidebilmek için...
Fas
Sahra Çölü
Norveç
Preikestolen
food-nature-autumn-nuts
BAZEN, BİRAZ, GEZ!

yolda olmak

11.12.2015 13:44:51

“Seyahatin önündeki tek engel, kapının eşiğidir.”

Bosna Atasözü


        yolda olmak yaşadığını iliklerine kadar hissetmektir, öğrenme arzusudur, içi içine sığmamaktır. kapıdan her adımını attığında kafanda belli bir felsefe olması ve hayatındaki bir boşluğu yolların kattığı tecrübeyle tamamlamaya çalışmaktır, merakın bereketinin kaçtığı böyle bir devirde içinde yatan keşif arzusunu dinamik tutmaktır, dört senelik üniversite hayatına bir dört sene daha eklesen otostopta edindiğin tecrübeyi kazanamayacağının farkında olmaktır. kasıntılık değildir; gelip geçmeyen, dozajı hep artan heyecandır. hiç beklemeyen bir anda, sokakları bilinmeyen bir şehirde arayıp yanına gelen, yediren, içiren, gezdiren, seneler geçse de aynı samimiyet ile muhabbet edip aradan geçen yılları kapatabileceğin eski bir dosttur. sadece bilmek zorunda kalanların bildiği bir yol üstü lokantasıdır -yılmaz erdoğan ne güzel insan- termosta tüten bir çay eşliğinde güneşin doğuşuna ve batışına farklı şehirlerde şahit olmaktır, evvela samimiyettir, şehrin stresinden uzak ücretsiz terapidir, hiç tanımadığın fakat en yakın dostlarından daha da yakın hissettiren, çıkarsız, kuralsız, belki de hayatının sonuna kadar şehir keşmekeşinde tanışamayacağın kadar karakteri ve yüreği güzel bir insan ile tanışıp sabaha kadar aralıksız muhabbet etmektir, karşılıksız paylaşımdır. her gün batımında ''ulan yaşamak ne güzel uğraş be'' diyebilmektir. şirket müdürleriyle ve hurdacılarla aynı içtenlikle sohbet edebilmektir, hayatın boyunca belki de ilk ve son kez görebileceğin manzarada dökülen iki damla yaştır. bazen tek başına çıktığın seyahatte hissettiğin tarif edilemez özgürlük, bazen ise uzun seyahatlerdeki yol arkadaşlarının bambaşka bir yeri olmasıdır, dostluktur.

 

Farkında olduğun, mantıklı deliliklere hayatında yer verdiğin ve cesareti eksik etmediğin sürece tehlike değildir, para hiç değildir, 'yeter ki iste' durumudur.

 

Çıkın efendim, yaşınız kaç olursa olsun yarında bugünü bulamayacağınız için, ileride keşke dememek için, dünyayı keşfetmek için, bu güzel duygulara şahit için, bilmediklerimiz bilemeyeceğimizden çok olduğu için,

Nereye gideceğinizi düşünmeden,

Sadece çıkın..

 

9 Kasım 2014, Ankara

TAGS
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmadı. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz ?
Doğasıya Gezgin

İzci Lideri
Hiçbir yerli
Mütemadiyen kendini yollara vurup otostopun kendisine kazandırdıklarını paha biçemez.
Sokak aralarında pedallar.
Hayata analog bakar.

Adım Adım Dünya Turu
Kilometre
: -
Otostop
: -
Şehir
: 174
Ülke
: 32